Jak vybrat chodítko pro seniory

S postupujícím věkem mnoho seniorů začíná čelit různým výzvám při pohybu. Omezená rovnováha, slabší svaly a snížená stabilita mohou způsobit pády a zranění. Chodítka pro seniory se stávají důležitým nástrojem, který umožňuje starším lidem zůstat aktivními, nezávislými a zároveň snižuje riziko pádů.

Poskytují stabilitu, podporu a zlepšují rovnováhu seniorům během chůze.  Ačkoliv jsou chodítka vnímána pouze jako pomůcka pro seniory, mohou je využívat i osoby s různým postižením, nebo ti, kdo se zotavují po úrazu. Podle toho, komu je výrobek určen budete vybírat mezi chodítkem opatřeným madly, podpažními opěrkami nebo podpůrnou deskou.

Díky možnosti zapojit ruce dochází ke snížení zátěže dolních končetin a tím i snížení bolesti kloubů i páteře. Aby nedocházelo k přetěžování horních končetin, chce používání chodítka patřičný nácvik. 

Chodítka pro seniory = Podpora samostatnosti a bezpečnosti při chůzi

Bezpečnost a stabilita: Chodítka poskytují senioři pevnou oporu a stabilitu během chůze. Mají ergonomický design a jsou vyrobená z odolných materiálů, které snižují riziko uklouznutí a padání. Tímto způsobem pomáhají předcházet úrazům a zraněním, která by mohla vést k omezení pohybu nebo hospitalizaci.

Podpora samostatnosti: Chodítka umožňují seniorům udržovat svou nezávislost a samostatnost při pohybu. Díky nim mohou stále chodit a vykonávat každodenní aktivity, jako je nakupování, procházky po parku nebo setkávání se svými přáteli. Tím se zlepšuje jejich kvalita života a psychické blaho.

Fyzická kondice a svalová síla: Používání chodítek může také přispět k posílení svalů a udržování fyzické kondice seniorů. Chůze s podporou chodítka zatěžuje svaly dolních končetin a posiluje svalovou sílu. Pravidelné cvičení s chodítkem může pomoci zlepšit svalovou tonus, koordinaci a rovnováhu.

Zvýšení sebevědomí: Chodítka pro seniory mají psychologický vliv na uživatele, díky větší jistotě a také znovu zapojením do běžných každodenní aktivit. Poskytují jim větší sebevědomí díky získání větší důvěry v sebe sama a větší jistotě v pohybu.

Typy chodítek lze rozdělit do několika kategorií. V první řadě se rozhodujeme, zda bude chodítko používáno v interiéru nebo pro pohyb venku

CHODÍTKA URČENÁ DO INTERIÉRU - jsou výškově stavitelná, lze nastavovat dle individuální výšky a potřeb pacienta

Pevné chodítko: chodítko, které je spojeno příčkami. Nohy jsou opatřeny gumovými protiskluzovými nástavci, které zaručují stabilitu při chůzi. Princip spočívá ve zvednutí chodítka, přesunutí před sebe. Následuje přenesení váhy těla dopředu a přenesení své váhy na chodítko. Tento proces zvedání a přemisťování se, může být zdlouhavý, ale toto chodítko je stabilnější ve srovnání s jinými typy a je tedy vhodné zejména pro osoby, které mají velký problém s udržováním rovnováhy.

Krokovací chodítko: je navrženo tak, aby uživatelům umožnilo postupně posouvat své nohy vpřed, což usnadňuje pohyb těm, kteří mají potíže s chůzí nebo potřebují rehabilitaci, ale díky kloubu uprostřed lze posouvat každou postranicí zvlášť, což usnadňuje přenášení chodítka při chůzi.

Dvoukolové chodítko:  přední dvě nohy jsou opatřeny kolečky. Tlačením chodítka vpřed se mírně zvedají zadní pevné nohy. Po provedeném pohybu může osoba bezpečně vložit svou váhu na dvě pevné nohy. Toto chodítko dává uživateli jistou lehkost, pokud jde o zvedání a tlačení vpřed. Tento typ je vhodný zejména pro osoby, které již zvládají pohyb se standardním pevným chodítkem a mají menší problém s udržením rovnováhy.

Dvoj / Trojfunkční: spojení dvou či všech tří výše uvedených do jednoho.  Kloubový mechanismus je možno zaaretovat, tak že je možno zvolit, jestli chceme používat jako pevná, krokovací. Je vhodné, pokud si nejsme jistí, jaký zvolit typ. Navíc při delší rehabilitaci můžeme začít s pevnou variantou a po čase změnit na krokovací. U seniorů může být i opačný postup, kdy se stav zhoršuje, tj. začínáme s krokovacím a při zhoršení stavu zaaretujeme kloubový mechanismus. Výměnou v přední části lze tyto chodítka přeměnit na dvoukolové.   

Transportní chodítka:  Čtyřkolová chodítka, která mají tác na převoz například jídla. 

Chodítka s opěrnou deskou: Chodítko je určeno pro osoby, které potřebují stabilní podporu a pomoc při stání a chůzi. Vhodná například pro nácvik chůze po operacích či vertikalizaci - pomoci udržení vzpřímené polohy a chůze. Je speciálně určeno pro pacienty, kteří trpí různými typy motorických poruch spolu s omezenou pohyblivostí, dysfunkcí nebo oslabením dolních končetin. Tato chodítka mohou být také se sedátkem, s / bez ruční brzdy, některá mají i píst, který pomůže pacientům se vstáváním.

Zde ještě pár parametrů, které je nutné zohlednit při výběru konkrétního chodítka:

  • Výška pacienta (chodítka jsou výškově stavitelná, ale maximální či minimální výška se u chodítek může velmi lišit)
  • Hmotnost pacienta (bariatrická chodítka - XXL až do nosnosti 225 kg)
  • Šíře nejužších dveří v prostorách, kde bude chodítko používat (některá chodítka jsou i do 60tek dveří)
  • Hmotnost chodítka a četnost jeho přenášení (od cca 5,5 kg - 14 kg XXL chodítka)
  • Výška sedu (vždy změřte potřebnou výši sedu, některá chodítka jsou i s nastavitelnou výškou sedu, cca 44-59cm od země)
  • Tácek  na převoz/ košík / taška na nákup
 
 
Která pomůcka je pro uživatele vhodná byste měli konzultovat především s ošetřujícím lékařem.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.